Copyright © 2017 TiyatroMüzikleri bir A Sound Fiction kuruluşudur. Tüm hakları saklıdır. Gizlilik Politikası

Reklam Müzikleri Ses Logosu Nedir?

Reklam Müzikleri Ses Logosu Nedir?

Ses Logosu

Ses Logosu ürün veya hizmetlerin ticari kökenini benzersiz bir şekilde tanımlayan VE marka işlevini yerine getirmek için ”Sesin” kullanıldığı bir yöntemdir! Yani evet, görsel logodan tek farkı bunu kulaklarımızın duyuyor olmasıdır. ”Eti’ ve ”Nokia” örneklerinden hemen aklınıza gelecek olan melodiler bunlara başarılı birer örnektir. 

Ses logosu, jingle, marka müziği ve marka temasının yanı sıra sağlam markalaşma araçlarından biridir. Amaç, markanın yüzünü melodik olarak insanlara haykırmak ve akılda kalıcılığı arttırmaktır. Ses logosu, kısa bir ayırt edici melodi veya çoğunlukla bir reklamın başında veya sonunda sona eren akılda kalıcı bir  ses dizisidir. Görsel bir logonun akustik eşdeğeri olarak görülebilir! Genellikle her iki tür logo kombinasyonu, bir markanın tanınmasını zorlamak için kullanılır. Buna bir örnek, Lance Massey tarafından oluşturulan Nokia logosu ve zil sesi ya da Walter Werzowa’nın oluşturduğu Intel logosu.

    ses logosu

Ses logosu, tüketicinin belirli bir ürün algısı üzerinde öğrenme etkileri yaratmasına neden olur. Bir melodi, en unutulmaz ses dizisidir, çünkü bir melodi başladığında, insan beyni otomatik olarak sona ermesini bekler. Bununla birlikte, bazı markalar kendi markalarının yapabileceği sesin önemini kavramış ve kendi benzersizliğini kullanmaya başlamıştır. Mesela, motosiklet markası Harley-Davidson 1994’te  V-ikiz motor sesi için  bir ticari marka başvurusu yapmıştır. Görsel bir logo gibi, sağlam bir ses logonun en temel nitelikleri benzersizlik, unutulmazlık ve marka vaadi ile alakalıdır!

    Gelelim Ses Logo yapım adımlarımıza;

        Genellikle şu basamakları takip ediyoruz:

    1- Marka karakteri ve diğer temel unsurların teyit edildiği ses stratejisi geliştirme aşaması.

    2- Marka ile müşteri arasında empati kurmaya yönelik müşteri yapısı analizi

    3-Marka değerlerini en iyi ifade eden ritim, melodi, uyum ve enstrumantasyona karar verip, o eşsiz ve markayı anlatan bestenin yazılması.

    4-Firmanız adına Türk Patent Enstitüsü üzerinden ses markası tescilinin yapılması. (Coca Cola’nın kapak açılış sesi bile tescilli -_-)

    Konuyla alakalı fikir paylaşmak, eksik gördüğünüz yerleri belirtmek veya soru sormak adına yorum kısmını kullanın lütfen.

    Ayrıca bu sayfadan da bizlere ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap